Makaleler

Windows 10 (8’in Laciverti) Görmedik Demeyin

Windows-10        Merhaba arkadaşlar.. Bugün şu microsoftun windows 10’u hakkında birkaç fikrimi yazacağım birkaç görsel paylaşacağım. Microsoft’un “9” ile alıp veremediği ne ? Windows 8’den sonra ne kadar değişikliğe gitti? Microsoft, eleştirileri gerçekten dinliyor mu? Bu ve bunun gibi bazı sorulara cevap aramaya, kendimce cevap vermeye çalışacağım. Kendi fikirlerimi sunacağım. Unutmadan; Linux’u taklit eden microsoftun, ücretsiz sunulan işletim sistemlerine karşı rekabeti devam edebilir mi ?

Not : tamersay.com bir teknoloji haber sitesi değildir. İçerik ve yazış tarzımda bir haber sitesinde olduğu gibi olmayacaktır.

 

Bilindiği üzere Microsoft, Windows 10’u 1 Ekim 2014’te duyurdu. Aslında herkes Windows 9’u bekliyordu ama bir anda isim Windows 10 oldu. Şuanda teknik önizleme sürümü indirilebilir durumda.

Onu da şuradan indirebilirsiniz : Windows 10 Önizleme Sürümü. Not: Türkçe henüz yok.

Ben teknik önizleme (technical preview) indirdim kurdum. Görselleride yazının ilerleyen kısımlarında vereceğim önce neden 10…

Windows 9 niye değil, neden 10?

Teorilerden birine göre: Windows 95 ve Windows 98 işletim sistemlerinin bulunması ve buna sebep bazı yazılımlarda problem yaşanabileceği.. Bence çok saçma, koskoca microsoft buna takıldı öyle mi? Bunu desteklemek için şu görsel paylaşıldı;

windows 9

Bir diğer olası sebep şu olabilir; Resimde görüldüğü üzere 10 cihaz tek işletim sistemi.

windows 10 ailesi

Bir diğer olası sebep ; Xp başarılıydı, Vista değildi, Windows 7 başarılıydı, Windows 8 değildi (katılmıyorum), Windows 8.1 başarılıydı… Gidişata göre 9 başarısız olacaktı direk 10’a geçelim mantığı. Çok saçma geldi açıkçası bu da bana. Vista hariç genel yükseliş iyiydi bence. Performans olarakta iyiydi. 8’in metro arayüzünde çok ısrar ettiler. Tutmadı tabi, kendileride anlamış olacak ki…

Windows 10, yeni bir işletim sistemi, tamam. Ama ne kadar yeni… Önce görselleri paylaşayım bakalım…

Not: Windows 10 Teknik Önizleme Sürümü 64-bit, İngilizce kurdum. Görsellerde Windows 8, 64-bit yazmasının sebebi henüz VMware workstation‘un windows 10 desteğinin gelmemiş olması. Kurulumda sorun vermiyor tabiki, kurulum yapılabilir.

Resimlere tıkladığınızda tam ekran görebilirsiniz..

Windows 10 Teknik Önizleme

Metro ekranı artık yok. Başlat ekranımız var. İkisi bir olmuşlar 🙂 Öncekilere göre daha mantıklı gelebilir. Uzun süre kullanımda ancak kullanışlı olup olmadığı öğrenilebilir.

Windows 10 - Teknik sürüm

Dikkat edilirse görünüm olarak biraz daha sadeliğe gidilmiş. Etrafı çevreleyen kalın çizgiler kalkmış, Daha sade bir ekran olmuş. Güzel mi olmuş evet ama çalıntı olmuş. Ubuntu‘da da aynı şekilde bu ekran. Tamamen ubuntudan çalmış microsoft.

Windows 10 - Çoklu Masaüstü

Gelelim şu çoklu masaüstü olayına. Direkt olarak söyleyeyim; Linux dağıtımlarında yıllardır var. Microsoftun böyle birşeyi yıllar sonra akıl edip yapması birtakım değişikliklerin olduğu anlamına gelebilir. Performans olarak, kullanım kolaylığı olarak anlaşılabilmesi uzun süre kullanımlarda ancak test edilebilir. Kesin birşey söyleyemem ama sonuçta çalıntı, o kadar.

Gelelim fiyat olayına; Windows 8’den Windows 10’a geçmek isteyenler 30 dolar ücret ödemek zorundalar. Fiyat kesin çıkış tarihi yaklaştıkça değişebilir.

Resmi son sürümün yayınlanma tarihi 2015 sonlarına doğru. Çok değişiklik yaptılar ya, dünya kadar test yapacaklardır !!!

Son sözüm; Windows 8 kullanıyorsanız fazla bir yenilik beklemeyin. Microsoft hala işletim sistemi satarak para kazanma peşinde. Paraları yetmiyor adamların !!!

Kaldı ki, çoğu özellik yazıdada belirttiğim gibi oradan buradan çalma.

Aynı işletim sisteminin daha performanslısı ve gerizekalı olmayanı olan Ubuntu‘yu, görsel olarak alışma sürecincen korkanlar için Linux Mint‘ı herkesin bir kurup denemesi gerek diye düşünüyorum. Kuramayanlara yardımcı olurum.

Güncelleme: Bu sıralar Pardus topluluk sürümleri stabil hale getirilmekte ve bizzat KDE sürümünü denedim, oldukça hoşuma gitti. Denemek isteyenler aşağıdaki linkten temin edebilirler. Kurulum konusunda yardımcı olmaya çalışırım. Tekrar söyleyeyim; Pardus kurmak için Windows’u silmeniz gerekmez, yanına kurabilir, istediğiniz zamanda kaldırabilirsiniz.
Pardus Topluluk Sürümü : http://www.pardus.net.tr

Resmi sürüm çıkınca değil, resmi sürüme uygun crack çıkınca geçin Windows10’a 🙂 O şartlar altında tavsiye ederim..

Umarım faydalı olmuştur. Soran olursa Windows 10’u da gördüm, Windows 8’in laciverti olmuş dersiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir