Bilgi Paylaşımlarım

Torrent Sunucusu Oluşturmak

torrents

Arkadaşlar Merhaba 🙂 Bir süredir yazmayı planladığım bir konu yoktu ki bugün aklıma uzun zamandır yapmayı plandığım birşeyi hayata geçirme fikri geldi ve bu fikrin sonucu çok güzel oldu. Dolayısıyla bunu paylaşmak istedim.
Bugün, güzel bir sistem kurulumu yapacağız. Bu sistemi herkes istediği sebeple kullanabilir ben kendi kullanım amacıma göre konuyu işleyeceğim.

İlk önce bugünün öncesini bir anlatayım sonra işlemlere başlayacağım. Ben Üniversite nedeniyle KYK’da (Kredi Yurtlar Kurumu) kalıyorum. Malum duymuşsunuzdur kyk da internet dahil bazı sıkıntılar vardır. Nerede yok ki? Herneyse, KYK internetinde torrent yasaktır, hatta bazı torrent sitelerine girişte yasak.
Bu beni durdurabilir mi, cevap hayır tabiki 🙂 Herneyse fazla ukalalaşmadan konuya gelelim. Github’ın “education pack”‘i ile digitalocean’da bir sunucum oldu. Üzerine Özgür Web Teknolojileri Günleri’nden gelen kupon ile de beni bir süre idare edecek bir sunucum var. Sunucuyu başlangıçta öylesine kurmuştum, öğrenme amaçlıydı biraz. Sonraları farklı amaçlar için kullanabileceğimi farkettim. Sunucuma ilk tomcat kurdum, malum “Application Server”. Kurcaladım felan işte, arada hala kurcalıyorum. Sonra kyk internetinde torrent kullanabilmek için vpn server kurdum.

Tomcat Kurulumu: https://www.rosehosting.com/blog/how-to-install-tomcat-8-on-a-centos-6-vps/

VPN Server Kurulumu: http://blog.melihmucuk.com/digital-ocean-vpn-server-kurulumu/

Vpn server resmen bağımlılık yapıyor, normal zamanlardada kullanmaya başladım. Sonuçta sunucuda tek başımayım, hız-performans problemim yok.
Bugünde aslında bir süredir düşündüğüm bir olayı hayata geçirmek istedim. KYK’da torrentleri VPN üzerinden indirirken hız kayıpları yaşıyorum elbet.
KYK interneti zaten yavaş, VPN kaynaklı kayıpta var, e torrent’te çok hızlı olmayabiliyor malum. Dolayısıyla bu sistemi biraz daha farklı bir hale getirmek istedim.
Biraz araştırma yaptım. Araştırmamda sunucu üzerinde torrent kullanımını en hızlı ve kullanışlı yapabileceğim yöntemi göz önünde bulundurdum. Dolayısıyla seed box’cıların bazı yöntemleri hoşuma gitti. Bu anlatacağım sistemi seed box olarakta kullanabilirsiniz, ben tam olarak öyle yapmayacağım.
It’s Personal Use Only 🙂

Gelelim sistemin çalışma şekline;

 • Sistem’e bilgisayarımıza indirdiğimiz magnet torrent dosyasını yüklüyoruz.
 • Sunucudaki torrent uygulaması dosyayı indiriyor.
 • Bizde bilgisayarımıza indirebiliyoruz. Ben bu noktada resmen vakum görevi üstlenen IDM (internet download manager) kullanıyorum. Amaç hız değil mi zaten?

Gelelim kuruluma;

Sisteme root kullanıcısı ile girdikten sonra aşağıdaki komutu vererek uygulamamızı kuruyoruz. Gelen soruya y cevabı verip enter’layın. Hata alırsanız sonuna -f ekleyerek bağımlılıklarıda kurdurun.

sudo apt-get install transmission-daemon

Sonra uygulamanın ayarlarını yapmada, isterseniz vim kullanabilirsiniz, kısaca nano ile yapmak daha kolay şimdilik. Komutu verdiğinizde

sudo nano /etc/transmission-daemon/settings.json

nano

Bu pencerede aşağıdakileri uygulayın.

“blocklist-enabled” seçeneği true yapın.

“blocklist-url”  http://list.iblocklist.com/?list=bt_level1&fileformat=p2p&archiveformat=gz yapın.

“rpc-authentication-required” true yapın.

“rpc-enabled”  true yapın.

“rpc-password”  kısmına şifrenizi girin ki başkası download,upload sayfanıza erişemesin.

“rpc-username” kullanıcı adınızı giriniz.

“rpc-whitelist-enabled” false olmalı.

Yaptıktan sonra Ctrl+X yapıp Y yazıp enter’layın. Çıkış yapacaktır.

Şimdide uygulamamızın ayarları okuyarak çalışması için yeniden başlatıyoruz :

sudo service transmission-daemon reload

Uygulamamızı kurduk, sıra eğlenceli kısımda, bakalım çalışıyor mu. Ben deneme amaçlı kickass’ten bir torrent magneti indirdim ve uygulamaya veriyorum.

Sayfamızın adresi : http://sunucu-ipsi:9091 şeklinde. Girdiğimizde bir önceki adımda belirlediğimiz şifre ve kullanıcı adıyla giriş yapacağız.

Resmin büyük halini görmek için üstüne tıklayınız.
torrent indir,download

Torrent dosyasını verdim ben, isterseniz linkte verebilirsiniz. Torrent’imiz /var/lib/transmission-daemon/downloads klasörüne inecek. Bu klasöre dışardan erişim mümkün değil. Ben bu dosyayı daha önce kurduğum ve erişim verdiğim bir klasöre aktaracağım.

Resmin büyük halini görmek için üstüne tıklayınız.
torrent indir

Buda dosyamız indikten sonraki görünümü.

Resmin büyük halini görmek için üstüne tıklayınız.
torrent server,torrent sunucusu

Dosyamızın inmesi bitti, şimdi bilgisayarımıza indirmeye geldi. Bu noktada birkaç not düşmem gerek. Sunucuya burda direk erişimimiz mümkün değil. Bir web sunucusu veya benzeri ihtiyacımız var. Apache,nginx,glassfish iş görür, bende tomcat var dolayısıyla onu kullanacağım. Tomcat’ta bir klasörü “directory listing enabled”‘ı true yaparak dosyaları dizinde görüntülemeye açıyorum ve bir klasöre torrent dosyalarımı gönderiyorum ki download yapabileyim…

download torrent directly

Download görüldüğü üzere başladığına göre işimiz bitmiş demektir. Sağolsun TTNet’in adil kullanım kotası(AKK) sebebiyle 3 MB’de şuan internetim o yüzden böyle bir görüntü görebiliyoruz. Herneyse, sonuçta dosyamızın, devam etme özelliği var, istediğimiz zaman istediğimiz yerden indirme özelliği var ve hız olarak başarılı bir hıza sahip. Bence oldukça iyi 🙂

Umarım faydalı olmuştur.

Konu hakkında inceleyebileceğiniz bazı linkler şu şekilde:

1- VPN Nedir : http://tamersay.com/Blog/internet-dortlusu.html

2- Torrent için anlatımı aldığım yer: http://www.ramazanacar.com/digital-ocean-ubuntu-server-seed-box-transmission-kurulumu.html

3- DigitalOcean’a üye olmak isterseniz: https://www.digitalocean.com/

4- Torrent için website : kickass.to

Bugünlükte bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sorusu olanlara, yardım isteyenlere yardımcı olmaya çalışcağım, yorum kısmını ve iletişim sayfasını kullanınız.

I also provide help in English.
To get help in any step or information about anything please use my contact page.

Not: KYK’daki arkadaşlardan halihazırda yeterince küfür yiyorumdur herhalde. Bu seferki gelişimde biraz daha acımasız olacağım (vaktim oldukça), kusura bakmasınlar artık 3-5 ayım kaldı idare etsinler. Bilgi önemlidir, kullanmak daha farklı… 😉

Bu görselde daha önceleri yaptıklarımın bir kanıtı olsun 🙂 KYK’da Torrent Keyfi…

11 comments
 1. Osman

  İhtiyacım var ama ben bunu okuyarak hiç bişey yapamam.Yapılması gerekenleri uygun sırayla anlatsanız çok güzel olurdu.Yinede teşekkürler elinize sağlık.Sanırım bizi aştı bu işler

 2. Muhiddin

  Sunucuyu reboot edip transmissionu tekrar başlattığımda “If you’re editing settings.json, see the ‘rpc-whitelist’ and ‘rpc-whitelist-enabled’ entries.” hatası alıyorum ama settings.json dosyası aynı belirtiğiniz gibi.

 3. Batuhan

  Güzel kardeşim herşey iyi hoşta tomcat tan sonrasını niye anlatmadın bu insanlar torrent indirdikten sonra kendi pc sine nasıl çekecek kendiniz yapmışsınız bari anlatsaydınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir