C Programlama

Programlama Nedir ? C Programlama Nasıl Yapılır ?

programlamaGenel olarak programlama, Kullanıcıların isteklerini karşılayacak Muhasebe,Stok, Oyun, İşletim Sistemi gibi programları oluşturacak alt yapıyı (Kodları) hazırlamaktır. Bu alt yapıyı oluşturan kişilere programcı denir.Genel olarak programlama basit düzeyli dillerden yüksek düzeyli dillere doğru çıkar.Yüksek düzeyli diller arasında C,C# ve java gibi diller yer almaktadırEn başta belirtmek isterim ben profesyonel bir programlamacı değilim yeni yeni öğreniyorum ve çoğunluğu kendimin yazdığı programları paylaşma amacındayım.

Daha öncede dediğim gibi şimdilik sadece C dilinde paylaşımlarda bulunacağım.Şunuda belirtmek isterim, C dili hakkında anlatım yapamayacağım daha çok paylaşımlarda bulunacağım.İşinize yarayacağını düşündüğüm programları bir şekilde sizlere sunmaya çalışacağım…

Paylaşımlara başlmadan önce bilgisayarınızda bir derleyici bulunmak zorunda.Ben CodeBlocks kullanıyorum sizede tavsiye ederim.Kullanımını ve nasıl elde edeceğinizi basitçe anlatacağım.

Code Blocks bir derleyicidir(compiler).Yazdığımız programları derler ve hata veya uyarı olup olmadığını söyler.Bu yüzden kullanımı önemlidir.

Code Blocks indirme linkine buradan ulaşabilirsiniz…

Kullanacağımız bölüme kadar programın açılışı şöyle ; Codeblocks’u açın / Açtığınız anda Create a new project yazısını göreceksiniz ona tıklayın / Console Application, GO / C programlamayı seçin / Sonraki sayfada projenize bir isim ve kaydedileceği yeri seçin / Next / Sonraki ekranda hiçbirşey yapmadan Finish deyin. / Sol taraftan Source yazısının yanındaki + işaretine tıklayın / Ardından main.c yazısına çift tıklayın.Programlama için programımız hazır.Şöyle bir ekran ile karşılaşacaksınız :

[php]

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
printf(“Hello world!\n”);
return 0;
}
[/php]

Bu program ekrana Hello World! yazdırmak için yazılmış hazır bir programdır.Bunu çalıştırma için sol üst tarafta sarı renkte dişli şeklinde bir buton vardır ona basın.Ardından size alttaki gibi bir yazı verecektir.Bu programda sıfır hata ve sıfır uyarı vardır.Program çalışmaya hazır demektir.Sağa doğru yeşil renkte bir üçken vardır.Ona tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz…

Process terminated with status 0 (0 minutes, 2 seconds)
0 errors, 0 warnings

 

Buraya kadar derleyicinin çalışması ve programlama genel kavramlarından bahsettik, artık program paylaşımlarıma başlayabilirim…

Umarım faydalı olacaktır 🙂

 

4 comments
  1. Tamer Say

    Yapamadığınız bir program vs varsa ancak yardımcı olabilirim. İletişim kutusunu kullanınız ya da direk burdan yazınız yardımcı olmaya çalışayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir