Makaleler

İnternet Dörtlüsü

internet yasaklari          Merhaba arkadaşlar, umarım keyifler yerindedir 🙂 Bayadır yazamıyorum, genel anlamda yaptığım hiçbir şey yok ama yazmaya da vaktim yok nasıl oluyor bende anlamıyorum. Yinede, herşeyi yazmaktansa arada yazmak, az yazmak, öz yazmak iyidir diyelim ve yararlı olacağını umduğum bir konuyu mümkün oldukça detaylarıyla ele alayım.

Bu yazımın içeriği, yasaklar hakkında olacak. Son günlerde, ülkemizde yaşanan gelişmelere karşın veya durduk yere bazı yasalar yürürlüğe girdi. Hayırlı uğurlu olsun. Olsun olmasına da bazı şeylerde “e yok artık” ‘lık tarzda sanki. Her neyse, yasaklar aşılabilirdir ama aşmamakta fayda vardır (!)…

Not niteliğinde girişle başlayayım, yazımda bildiklerimi anlatacağım. Yasak yasaktır. Aşıp aşmamak, aştıktan sonra suçu bana atmak yok. Atsanız da sıkıntı yok, internet hakkında daha katı kuralları olan bir yerde yaşıyorum (torrent bile yasak, sen ne diyorsun!?) ve kurallara uyuyorum.

Bazı güncel bilgiler şu yönde; youtube yasaklandığında DNS değiştirip giriyorduk, yine aynı şeyi yaparız. Yok bu sefer yemez, önlemler daha sağlam. Daha bilgili kullanıcılar tünelleme siteler, VPN’ler Proxy’ler kullanıp giriyordu. Bu sefer onlarda yemeyebilir ( evet e’bilir ). Bazı şeyler hala muammada sanırım. Sayfalar mı engellenecek, dns’ler mi, ip’ler mi ? Değişkenlere göre bazı soruların cevapları değişkenlik göstermekte ama yinede genel olarak çözüm VPN ve Proxy bence. Tünel web sitelerin artık işe yarayacağını sanmam çünkü ben olsam ilk başta onları engellerdim. Yoksa yasakların bir mantığı kalmaz.

VPN

VPN kabaca (ve epey eksik bir tanımla) internete şifreli (kriptolu) başka bir bilgisayar üstünden erişmeyi temsil ediyor. Bu yöntemde bilgisayarınız bağlanmak istediğiniz sitelere doğrudan değil, tanımladığınız VPN sunucusu üstünden erişir. Böylece hem bütün veri akışınız şifrelenir (dışarıdan teknik takibi fayda etmez) hem de internet ile aranızda bir perde, koruma kalkanı yer almış olur. Karşıdaki hizmet sizin kim olduğunuzu bilemez, aradaki VPN sistemiyle muhatap olur.

Proxy

Vekil sunucu veya Yetkili sunucu, ( İngilizce: Proxy server veya yalnızca Proxy ) internete erişim sırasında kullanılan bir ara sunucudur. Bu durumda, örneğin bir ağ sayfasına erişim sırasında doğrudan bağlantı yerine:

    Tarayıcı vekil sunucuya bağlanır ve hangi sayfayı istediğini söyler.

    Vekil sunucu gerekiyorsa o sayfaya bağlanır ve içeriği alır.

    Vekil sunucu tarayıcıya içeriği gönderir.

Tarayıcı tarafındaki kişi arada bir ara sunucu kullanarak sayfaya erişmiş olur. Sayfaya erişim kuralları aradaki ara sunucu ile alakalıdır. Ara sunucu ile istek yapan tarayıcı taraflı değildir.

Sonuç Olarak;

Genel olarak erişim problemlerinde çözümler bunlar. Aslında bazı durumlar varsayımlar dahilinde. Örneğin, bazı kurumlarda-ağlarda erişimlerde VPN bağlantısı da engellenebiliyor. Torrent’in daha birçok yerde yasaklı olması zaten artık şaşırtıcı değil.

Arada altyazı gibi olsun bu da, bir siteye giremiyorsanız o siteyi Google Translate veya Yandex.Çeviri’den çevirttirmeye çalışın. Ne olur ne olmaz !? 🙂

Açıkçası kendi adıma çözümüm, evdeki ağım için, birkaç arkadaşımla ortak bir yurtdışı VPN kurmak ve tüm ağı oradan işler hale getirmek. Neden olmasın? Hâlihazırda kaldığım yer için hiçbir çözümüm yok. Çokta lazım bir şey görmüyorum açıkçası…

Genel olarak çözüm açıklamam şu şekilde olacak;

VPN için 2 seçenek var; Ücretli ve ücretsiz. Ücretsizler genelde süre kısıtlamalı ve saç baş yolduracak derecede yavaş olur. Ücretlilerde, ücretli olur. Ücretli VPN programları için crack falan olmaz mı hacı derseniz? İnternet erişim programları bunlar, sürekli kontrol ederler serial, şifre vs herneyse. İmkansız olmasa da biraz imkansıza yakın diyelim…

VPN kullanmanın bir diğer güzelliği şöyledir ki; Örnek verecek olursak Amerika’nın %32 trafiğini oluşturan Netflix olayına Türkiye’den erişim yok. Eminim ki Türkiye harici tüm ülkelerden erişim vardır. Herhangi bir VPN ile bu çözümde aşılmış olur ve Netflix gibi muhteşem bir olayın en azından bir erişeni, kullanıcısı olabilirsiniz.

VPN için çözümler;

 • StrongVPN
 • Expressvpn
 • hidemyass.com/vpn/
 • AceVPN
 • Spotflux
 • witopia
 • Spotify
 • VPN Reactor
 • proXPN
 • Kepard

Programlar hakkında fazla bir şey yazmayacağım. Birini seçip deneyin. Ülke ve/veya zaman kısıtlamaları olacaktır. Ona göre kullanmak istediğinize karar verebilirsiniz.

Proxy için çözümler;

 • Hidemyass.com
 • spys.ru
 • proxynova.com (candır!)
 • ProxyFinder
 • CCProxy
 • EliteProxySwitcher
 • Ultra Proxy Grabber (iyidir!)
 • Softpedia
 • Proxy.Org
 • Workingproxysites
 • Proxy4free
 • Aliveproxy

Çözümler kısaca(umarım) bunlar. Proxy için “transparency” olayını araştırmayı unutmayın.

Konuyla alakalı son zamanlardan bir şey daha sunayım:

Edward Snowden’un kim olduğunu açıklamaya gerek yok. Geçenlerde bir etkinliğe katıldı. Fiziksel olarak katılamıyor tabi. Rusya’da bilinmeyen bir yerden 7 farklı Proxy sunucusu kullanarak video konferans tarzı bir görüşme yaptı. Bilinmeyen kısmı yine bilinmeyen kaldı.

Güvenlikle alakalı: Proxy sunucunun veya VPN’in kime ait olduğunu bilmeden kullanıyoruz genelde. Bunları kullanıyorken daha bir önem arz eden işlemlerinizi yapmayın. Örnek olarak, Türkiye sınırları içerisinde hizmet veren hiçbir bankanın internet sitesi yasaklı değildir. Kendi ağınızdan girin. VPN ve Proxy’den çıktığınızdan emin olun bu tarz işlemler yapacakken.

Facebook ve youtube hakkındaki şahsi görüşüm: Biraz sıkar bu siteleri yasaklamak, o kadar da değil açıkçası. Ama bu yasaklar, yenilerine gebe gibi durmuyor da değil açıkçası. Kuzey Kore ve İran’ın yanına isim yazdırmamız yakın gibi… Kuzey Kore, İran, Çin, Türkiye… Ben “internet dörtlüsü” dedim ama içinde lobi geçen daha güzel bir isim çıkabilir yakında 🙂

Konuyla alakalı linkler;

M. Serdar Kuzuloğlu Blogu ve Yazısı. (VPN açıklaması direkt olarak o yazıdan) : http://www.mserdark.com/internet-kullanicisinin-can-simidi-vpn/

Snowden ile alakalı 7 Proxy konusu şuradan : http://shiftdelete.net/snowden-yine-olsa-yine-yaparim-50948.html

Ayrıca “Kendi VPN” ‘ini yap isimli bir çalışma(İNG) : http://www.ruchirablog.com/how-to-make-your-own-vpn-for-less-than-2-a-month/

Proxy Wiki : http://tr.wikipedia.org/wiki/Vekil_sunucu

Bu arada konuyu yakında sunum haline getirme ihtimalim var. Eğitim amaçlı bir sunum olarak sunabilirim(+okulumda). Öyle bir ihtimal sonucunda sunumu burada paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir