Hayatın İçinden ve Ben

Erasmus Aşamaları, Tavsiyelerim, Yaşadıklarım Part – 1

Erasmus part1 from Turkey to Poland    Merhaba arkadaşlar. Herkese selamlar Polonya’dan. Daha öncede söz verdiğim gibi erasmus aşaması ile ilgili herşeyi sizinle paylaşacağım.
Erasmus yapmayı düşünenler için yararlı olacak bir yazı olacağını düşünüyorum.

 

Bu yazımda sadece ülkeyi terkedene kadar yapılan aşamaları ele alacağım.
Sonraki yazılara diğer kısımları ele alacağım.

Herneyse başlayalım bakalım.
Erasmus sınavına giriş hakkı kazandınız.Karabük Üniversitesi 2 not ortalaması istemekte. Not : Sınavlar okullar tarafından yapıldığı için okuldan okula değişmekte türleri.Genelde kpds tarzı oluyor. Sınavı geçtiniz.
Gideceğiniz yeri seçme aşamasına geldiniz. İşte burada araştırma olayı size kalıyor. Gideceğiniz yeri çok iyi araştırmalısınız. Verebileceğim en iyi tavsiye Google. Daha ne olsun 😉
Açıkçası ben pek araştıramamıştım. Şuan bulunduğum yere okulumdan gelen ilk kişiyim. Bir nevi deneğim diyebiliriz 🙂 Bu konuda sıkıntım yok.
Bu arada polonyada çoğunluk ingilizce bilmiyor. Gideceğiniz yeride buna göre araştırabilirsiniz. Gideceğiniz yerin araştırması vs tamam seçimi yaptınız,kordinatörünüze söylediniz ve okuldan onay geldi sırada ders eşleştirmeleri var.
Ders eşleştirmesini bölüm kordinatörü yapıyor. Onun yanına gideceğiniz okul ve bulunduğunuz okulun ders programları ile gidiyorsunuz ve eşleştirmeyi yapıyorsunuz.
3er kopya hazırlayıp okulda imzaları tamamlayıp kordinatöre götürüyorsunuz.Kordinatör gideceğiniz okula yolluyor.Orada imzalar atılıyor ve geri geliyor eşleştirme kağıdınız.
Ders eşleştirmesinde sıkıntı çıkar diye 2.sayfa olayı denen bir iş var. Erasmus yapacağınız okula gittiğinizde ilk hafta yapıyorsunuz sorun kalmıyor. Eğer okuldaki bölüm ve genel kordinatörlerle aranızı iyi tutarsanız sıkıntı yaşamazsınız.
Bir kere bi olay yapıyoruz bir daha görmeyeceğiz onları vs gibisinden düşünceler size zarar verir. Demedi demeyin. Ders eşleştirmeler tamamsa sıra geliyor pasaport vize türü olaylara.
Açıkçası bu konuda çok güzel ayrıcalıklarımız var. Sırası geldiğinde hepsini tek tek belirteceğim. Sırası ile başlayayım yurtdışı çıkış için gerekli olaylara. İlk olarak pasaport.
Pasaport için okul, defterdarlığa götürmemiz için birkaç belge veriyor.Bu belgeler sayesinde pasaport harcından muaf oluyoruz. Fakat 62TL defterdarlık parasını vermek zorundayız. Pasaport harcından muaf olabileceğimiz süre 2 yıl ile sınırlı.
Bu arada söylemem gereken benimde kaçırdığım bir fırsat var. Ailenizde memurluk yapan veya yapmış olan varsa yeşil pasaport alabiliyor ve vizeye ihtiyaç duymuyorsunuz.Not : Her ülke için geçerli değil.Araştırınız. Bunu pasaport almadan önce kendiniz araştırmalısınız. Polise sorarsanız en doğru bilgiyi alırsınız.
Pasaport aşamaları olarak okuldan başlayarak her gittiğiniz yer size nereye gideceğinizi söyleyecek.Zaten basit, okul,defterdarlık,polis karakolu. O kadar.Sırada vize aşaması var.
Vize için ülkeden ülkeye değişiklikler oluyormuş bazen ama genelde istekler okuldan kabul kağıdı,hibe kağıdı,sigorta,pasaport ve vize için çekilmiş resim. Not1: Pasaport için çekindiğiniz özel resim olmuyor.
Vize için ayrı, tekrardan fotoğrafçıya gitmelisiniz.Not2: Sigorta, 30.000,00 EURO teminatlı ve vermeniz gereken ücret 90TL civarı.Vize öncesi başvuru formunu ilgili ülkenin web sitesinden indirip doldurun. Vize başvurusu sırasında boşuna onunla uğraşmayın.
Not: Bazı ülkelerin vize başvurularında mülakat tarzı bir olay var ama çoğunda yok. Polonya için yok. Banka veznesi gibi belgeleri verip çıkıyorsunuz.Vize başvuru esnasında vize ücretinden muafız fakat 53 TL’lik bir işlem ücreti tarzı bir olay var ve kargo istersenizde 16TL daha vermeniz gerekli.
Eviniz aynı şehirde değilse veya aynı şehirdede ulaşım sıkıntılı ise vize başvuru merkeziyle kargo yoluna başvurabilirsiniz. Vize işlemleri normalde 1 hafta.Yoğunluk varsa 20-25günüde bulur. Bu yüzden gidişiniz kesinse pasaportu alınca gidin başvurun direk niye bekleyesinizki. Vize çıkıçıkmazda uçak bileti alırsınız ucuza gelir.
Erken olmasından dolayı. Tamam vizeyide aldık ne kaldı; Uçak bileti. Ben ilk defa gidiyorum diyerekten direkt aldım o yüzden biraz pahalıya geldi. İlk olmasına rağmen aktarma yolunu seçip gidiş dönüş alan arkadaşlarımda var.İyi araştırın uçak olayını.Parayı çöpte bulmadınız ne siz ne de aileniz.
Uçak biletinide aldınız. Gideceğiniz ülkenin dahada derine inersek gideceğiniz şehrin şartlarını iyi araştırın. Yaşadığım olayı anlatayım. 1 ekimde istanbuldan varşovaya uçağım vardı.Bende 27 eylülde istanbula abimin yanına geldim birkaç gün kaldım.Sonra havaalanı vs işte.İstanbulda geceleri cam açık yatıyorduk.gündüzleri tişört ile geziyor gündüzleri fena terliyorduk hatta.
Uçağa binerken üstümde yeşil bir gömlek vardı.Bildiğimiz gömlek yani ince birşey.Varşovaya indik kış kıyamet. Fena bir şekilde yağmur yağıyordu ve hava soğuktu. Herkes montluydu ben gömlekli. Fakat havaalanından çıkmadan montumu giydim. 1 gün önceden varşovanın hava durumuna bakmıştım.O yüzden mont valizde en üstte kolay alınabilecek şekilde idi.
Demem o ki bu gibi durumlara hazırlıklı olun. Bunu arada dipnot sayın 🙂 Havaalanı olayına geleceğim sırada. Bu konuda çok şanslıyım ki abim sürekli yurtdışı yapan bir kişi.Bu yüzden ne yapılacağını neyin nerede olduğunu çok iyi biliyordu.
Havaalanına gittik elimde bir büyük valiz bir orta boylarda el valizi birde laptop çantası vardı.İlk güvenlikten geçerken abim kemeri cüzdanı beyaz havalanı kutuları var onlara koymamı söyledi + bilgisayar çantasından çıkmış olmalıydı.İlk güvenlikten geçtim. Ötmedim 🙂 Sonra valiz verme sırası sıraya geçtim ben
O arada abim yurtdışı çıkış harç pulu aldı geldi.Abim gelince bende havaalanındaki bu bankalarda sıra almak için basit cihazlar olur onun gibi bir aletten biletimin çıktısını aldım.Not : Biletimi internetten aldığım içindi bu. Valiz verme sırası geldi. Valizim 17.7 kg. geldi.Diğerleri tartılmadı. Diğerleri içinde birer yapıştırma aldım üstlerine yapıştırdım ve pasaport kontrol noktasına devam ettim.Orada biraz sıra vardı.
Güvenlik görevlileri başka kontrol noktaları olduğunu ve oraların daha az kalabalıkta olduğunu söyledi.Oralardan birine yöneldik.Sıra geldi.Sıkıntısız geçtim.Sonra tek başımaydım.Abim oradan geçemiyordu ama hangi kapıdan bineceğimi,ne tarafta olduğunu felan tarif etmişti.
Pasaport kontrolden sonra bir kontrol noktası daha var. El çantaları kontrolü.Oradada laptopu çıkarttım felan.Ben geçerken yine ötmedim 🙂 Aldım eşyalarımı abimin tarif ettiği tarafa doğru kapıya gittim.210’du biraz sağ tarafta kalıyor geçitlerden sonra.
Biraz bekledim.Kapı açıldı.Pasaport kontolünden geçtim tekrardan.Sonra uçaktaki yerime geçtim oturdum 🙂 Not : Son kısımları kendi yaşadıklarıma göre anlattım biraz.Umarım anlaşılır olmuştur.Havaalanında hiç vakit kaybetmek istemiyorsanız giyiminizde sıkıntı olmasın.Örneğin ayakkabınızda metal olmasın.Anahtar vs çantanızda olsun.Kemer kullanmayın.Yüzük kolye küpe vs.Bir süreliğine takmayın.
Uyması çok zor olaylar değil bunlar.Benim gibi hiç üst araması yapılmadan uçağa binebilirsiniz bu şekilde.Tavsiyem bu yönde 🙂 Bu arada uçak olayı zevkli birşey korkulacak birşey yok.Açıkçası çoğu zamanımda kemer takılı değildi bende.Cüsse az değil bide kemermi takayım 😀
Herneyse.İndiniz havaalanına.Hadi geçmiş olsun.Önce pasaport kontrol.Orada para vs soruyorlar sebebi pasaport kontrolden önceki para exchange yerlerini kazandırmak.Orada kur 3.2 felandı.Dışarda taksici 4’ten çeviririm demişti bana.100 euro düşünün 320TL’ye dönüyor içerde.Dışarda 400TL.Hangisini tercih ederseniz.Eğer ne kadar paran var diye sorarlarsa 400 civarı deyin.TL,Euro vs gerek yok demenize.Israr ederse hangi ülkeyse onun parası diyebilirsiniz 😀
Önemli Not : Gittiğiniz ülke pasaport kontrolünde okulun verdiği kabul belgesine sahip olmak zorundasınız.Olmazsa ne oluyor bilmiyorumda.Benim laptop çantamda idi.Hemen çıkarttım verdim. Şöyle bi baktı hadi git dedi.O kadar yani. Sonra verdiğniz valizi almaya gidiyorsunuz.Uçakta birisi çok geç geliyormuş valizler dedi ama ben alt kata indiğimde hemen önümde beliriverdi.Onun zamanlaması sürekli değişiyor bence.Şansınıza.

Şimdilik bu kadar.Umarım faydalı olacak bir yazı yazmışımdır.Arada unuttuklarım olabilir.Sonradan eklersem birşeyler onuda özellikle sonradan eklendi diye belirtirim.
Saygılar,Sevgiler. ( Not : Söylemeden edemeyeceğim.Ülkeyim terk ettiğim gün suriye ile savaşa girmişiz. Yokluğuma bu kadarmı dayanılmaz arkadaş 😀 )
Özellikle Teşekkür Ettiklerim : Abim İlker SAY, Arabayı çekmesinler diye yanımızda götürdüğümüz İlhami abi, Havaalanı güvenliği, Okul koordinatörlerim Kerim hocam, Ahmet hocam, İlhami hocam, Uçak biletçim Babam İhsan SAY 🙂

Herhangi bir sorunuz olursa alttaki yorum alanını kullanabilirsiniz veya iletişim sayfasından mail atabilirsiniz.En kısa sürede bakmaya,cevaplamaya özen göstereceğim.
Selametle.

5 comments
  1. gizem

    Merhabalr ben erasmusla polonyaya gitmek istiyorum yalnız bazıları diyor ki erasmusa gitmek dönem kaybı yapmak demek dediler.ben dönem kaybim olmasın istiyorum açıkçası bilgi verirseniz sevnrm

  2. Mehmet Tapan

    Bulgaristan , Romanya , Yunanistan , Portekiz , Polonya , Litvanya bu ulkelerden hangısıne gıdersem eger ıngılızceyı tam olarak ogrenebılırım ?

  3. Tamer Say

    Hocam, Merhabalar. Birazdan mailde atacağım buradan bilgilendirme de yazayım. İngilizce öğrenmek, sizin ingilizce öğrenme isteğinizin şiddeti ile paralel aslında ama o ülkelerde erasmus yapmak ne kadar farklı olabilir, ne fark var aralarında gibi bir soruya farklı bir cevap verebilirim. Çok şey değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir